fbpx
facebook google plus

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

First Certificate in English (kurs przygotowujące do egzaminu FCE)

Obecnie egzamin ten występuje pod nazwą B2 First. Poświadcza znajomość języka na poziomie średnio zaawansowanym (upper intermediate), czyli B2. Odmianą tego certyfikatu jest B2 First for Schools (FCEfS). Egzamin jest na takim samym poziomie jak FCE, różnicą jest dostosowanie tematów do zainteresowań i młodzieży szkolnej. Potwierdza umiejętność posługiwania się praktycznym językiem angielskimużywanym na co dzień w pracy czy w szkole.

Egzamin FCE - First Certificate in English

Kto uznaje certyfikaty FCE?

Egzaminy Cambridge English uznaje ponad 20.000 placówek edukacyjnych, instytucji rządowych i pracodawców na całym świecie. Dzięki zastosowaniu międzynarodowych standardów oceniania (CEFR – Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), bez trudu można określić poziom różnych sprawności językowych (rozumienie ze słuchu, mówienie, pisanie, czytanie i stosowanie struktur gramatycznych). Każdemu egzaminowi odpowiada jeden poziom. Egzaminy Cambridge English FCE są ważne bezterminowo.

Informacje praktyczne

Na przygotowanie do egzaminu FCE (First Certificate in English) należy poświęcić ok. 700-800 godzin nauki, ale jest to też kwestia indywidualna. W naszej szkole zapisy na kursy egzaminacyjne trwają cały czas.

Do egzaminu FCE można przystąpić na całym świecie. W Polsce sesje egzaminacyjne odbywają się 2 zwykle razy w roku: w czerwcu i grudniu. Jest to związane z zakończeniem pewnego cyklu przygotowań. Testy przeprowadzane są w akredytowanych jednostkach w całym kraju. Koszt przystąpienia do FCE to ok. 600-650 zł.

Korzyści z First Certificate in English

Co roku tysiące osób przystępuje do FCE, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie na dobrą uczelnię i znalezienie pracy. Certyfikat potwierdza, że osiągnęło się poziom angielskiego na tyle wysoki, by bez większych trudności móc uczyć się, mieszkać czy pracować w anglojęzycznym środowisku.

 • w trakcie przygotowań do egzaminu uczysz się praktycznego języka angielskiego;
 • uznawany przez instytucje, szkoły i uczelnie na całym świecie jako potwierdzenie znajomości angielskiego na poziomie B2;
 • honorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako podstawa do zwolnienia z egzaminu maturalnego z angielskiego na poziomie podstawowym;
 • ułatwia dostanie się na studia w kraju i za granicą;
 • zazwyczaj zwalnia z zajęć z angielskiego na studiach w Polsce i egzaminów końcowych;
 • umożliwia wzięcie udziału w programach wymiany międzyuczelnianej, np. Erasmus;
 • umożliwia studia I stopnia w języku angielskim w krajach nieanglojęzycznych;
 • może pomóc osiągnąć sukces zawodowy i uzyskać większe zarobki w Polsce i za granicą, gdyż honorują go najlepsi pracodawcy, m.in. KPMG, Adidas, Coca-Cola, Siemens sp. z o.o., Hewlett-Packard Poland;
 • przy odpowiednim przygotowaniu pedagogicznym pozwala na nauczanie angielskiego w przedszkolach i w klasach 1–3 szkół podstawowych w Polsce;
 • uznaje go Urząd Służby Cywilnej jako potwierdzenie znajomości angielskiego, której wymaga się od pracowników polskiej służby cywilnej;
 • honorowany przez MEN jako potwierdzenie biegłości językowej, której wymaga się od pilotów wycieczek.

Jak wygląda egzamin FCE?

Egzamin FCE zdawać można tradycyjnie bądź na komputerze. Składa się on z 4 części: testu gramatycznego i czytania, pisania, słuchania, mówienia. Trwa ok. 3,5 h. Do części ustnej przystępuje się w tym samym albo innym dniu, a zdaje się ją w parze z innym kandydatem. Poszczególne zadania mają różne formy, np. wielokrotny wybór, dopasowywanie fragmentów tekstu, uzupełnianie zdań, poprawianie błędów.

Zakres materiału    

Egzamin FCE sprawdza, czy znasz angielski wystarczająco dobrze, by uczyć się albo pracować w środowisku anglojęzycznym. Przystępując do egzaminu powinieneś:

 • radzić sobie z czytaniem rozmaitych niespecjalistycznych tekstów, takich jak książki, czasopisma, gazety;
 • umieć stosować najważniejsze zasady gramatyki oraz posługiwać się w miarę urozmaiconym słownictwem;
 • potrafić konstruować najczęstsze wypowiedzi pisemne, takie jak raporty, maile, listy, artykuły, recenzje, opisy, rozprawki;
 • rozumieć codzienne rozmowy, informacje telewizyjne i radiowe, wywiady, nieskomplikowane prezentacje;
 • umieć wyrażać swoją opinię, prowadzić dyskusję i przedstawiać argumenty, opisywać obrazy i uczucia, opowiadać o swoich planach i zainteresowaniach.

Zadania i ocena egzaminu

FCE / FCEFS czas trwania ilość zadań punkty (% łącznej punktacji)
READING AND USE OF ENGLISH 75 min 7  zadań/52 pytania 40 %
WRITING    80 min 2 zadani 20%
LISTENING    40 min 4 zadania/30 pytań 20%
SPEAKING    14 min na parę kandydatów 4  zadania 20%

 Jeśli chodzi o ocenę egzaminu, to zdają ci, którzy uzyskają przynajmniej 60% punktów z testu:

A – 80-100%
B – 75-79%
C – 60-74%
D – 55-59%
E – do 55%

Wyniki egzaminu FCE (First Certificate in English) są dostępne ok. 4-6 tygodni później, zaś dla zdających egzamin w wersji komputerowej już po ok. 2 tygodniach.

Sam poziom biegłości językowej, jaki sprawdza FCE przedstawić można za pomocą skali porównawczej Cambridge English Scale. Od 0 do 230 punktów ma on od 160 do 180 punktów. Po egzaminie kandydaci otrzymują szczegółowe zestawienie wyników, które zawiera oceny z poszczególnych części testu, jak i ocenę łączną (literową oraz tę w skali porównawczej). Statement of Results informuje także o uzyskaniu poziomu B2 znajomości języka angielskiego wraz z dokładnym opisem posiadanych umiejętności.

Zapisz się na kurs przygotowujące do egzaminu First Certificate in English (FCE) już dziś: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 22-622 30 19.

UWAGA! Nasza strona używa cookies i innych technologii zbierania danych.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ten proces.

Zrozumiałem

addvantage member

kurs, egzamin i certyfikat TOEIC, authorized test centre

kurs, egzamin i certyfikat TOEFL

Nareszcie! Zostań właścicielem Cambridge School of English.

Nasza szkoła językowa proponuje unikalną na rynku polskim możliwość dołączenia do sieci franczyzobiorców.

Więcej informacji