fbpx
facebook google plus

Język szwedzki czyli odwiedzamy mroźną i fascynującą Północ. Kurs języka szwedzkiego w Cambridge School of English

Sklep Online - Nauka jézyka szwedzkiego

Kurs języka szwedzkiego i o języku szwedzkim słów kilka

Język szwedzki należy do grupy języków germańskich i jest używany głównie w Szwecji i po części w Finlandii przez prawie 10 mln ludzi, choć z jego pomocą można również porozumiewać się z Norwegami oraz Duńczykami. Niektórzy język szwedzki opisują jako śpiew czy muzykę, przyrównują go do języka niemieckiego, a nawet chińskiego, a jeszcze inni bezpardonowo porównują go do drutu kolczastego czy mowy istot pozaziemskich. Warto wyrobić sobie własną opinię na temat brzmienia tego języka! Serdecznie zapraszamy do nauki języka szwedzkiego w szkole językowej Cambridge School of English.
 
Język szwedzki czyli odwiedzamy mroźną i fascynującą Północ.

Aptiten kommer medan man äter czyli Apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Gdy zainteresuje nas jakiś język, zazwyczaj pojawia się też chęć, aby zapoznać się z kulturą tego kraju. Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i jest w tym dużo prawdy. Osoby, które chcą podnosić swoje kwalifikacje na rynku pracy, poszerzać swoje horyzonty i czują chęć samorozwoju i podróżowania po świecie (czy myślą o pracy za granicą) mogą wybrać naukę języka obcego (a nawet kilku) i zapisać się na kurs językowy.

W naszej szkole językowej wprowadzamy kursy języków skandynawskich, w tym kursy języka szwedzkiego.

Kurs języka szwedzkiego w Cambridge School of English - kursy języków skandynawskich Stockholm Sweden

Turistattraktioner i Sverige czyli atrakcje turystyczne w Szwecji

W Szwecji można odwiedzić wiele ciekawych miejsc. W Sztokholmie warto złożyć wizytę w Skansenie (który jest także ogrodem zoologicznym) położonym na wyspie Djurgården. Możecie tam spotkać łosie, które są jednym z symbolów Skandynawii. Wielbicieli architektury z pewnością zainteresuje tamtejsze Stare Miasto (Gamla stan) i Zamek Królewski


atrakcje turystyczne w Szwecji - Moose - nauka języka szwedzkiego

W samym Sztokholmie nie należy zapomnieć o przejażdżce tamtejszym metrem, które nie dość, że jest szybkim i wygodnym środkiem transportu, to jest też olbrzymią galerią sztuki. Warto zaopatrzyć w mapę, gdyż metro to posiada aż 100 stacji (53 na powierzchni ziemi i 47 podziemnych).

Nie należy też zapominać, że to ze Szwecji pochodziła Selma Lagerlöf, pierwsza kobieta która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1909 roku, a cała Skandynawia słynie z wyrobów sera (nie zapomnijcie ich spróbować w trakcie pobytu!).

Kurs i nauka języka szwedzkiego z elementami kultury - kilka słów o kulturze i zwyczajach szwedzkich

Przed wyjazdem do Szwecji warto też dowiedzieć się czegoś o szwedzkiej mentalności. W Szwecji czas płynie jakby wolniej. Bardzo popularne jest powiedzenie „Ta det lugnt”, które każe nam zwolnić, wyluzować. W duchu tej maksymy olbrzymią popularnością cieszy się „fika”czyli przerwa na kawę i coś słodkiego, celebrowana razem ze znajomymi z pracy czy ze szkoły. Naród szwedzki kocha również przyrodę i istnieje u nich prawo Allemansrätten, które pozwala obcować z przyrodą w każdym miejscu, na przykład w lasach, nad jeziorami, włączając w to własność prywatną (o ile za bardzo nie przeszkadzamy właścicielowi terenu). Z ciekawostek można jeszcze wymienić zwyczaj jedzenia słodyczy tylko w soboty, przywiązanie Szwedów do dekorowania i upiększania mieszkań, a także ciekawy fakt nieposiadania pralek w mieszkaniu. Otóż Szwedzi korzystają z pralni publicznych lub posiadają pralnie w piwnicach. Być może nauka języka szwedzkiego zainspiruje Was do poznania również i innych zwyczajów.

Man får ta seden dit man kommer czyli naśladując Szwedów

Jak widać Szwecja i język szwedzki mają nam wiele do zaoferowania. Również w kwestiach kulinarnych możemy się zainspirować i spróbować takich specjałów jak köttbullar (kulki mięsne bardzo popularne w Szwecji, można je kupić nawet w IKEA), surströmming (legendarne kiszone śledzie, uwaga, nie wolno przewozić ich w samolocie) czy lakrits (lukrecjowe słodycze).

Na samym końcu zostawiamy Was z tą oto sentencją:

„Nie jestem do końca pewny, które to są te szwedzkie cechy charakteru, ale w pracy przede wszystkim przydaje mi się cierpliwość.” – Bent Hamer w wywiadzie z 2005 roku.


Do zobaczenia na kursach języka szwedzkiego. U nas nauka języka szwedzkiego będzie dla Was samą przyjemnością. Vi ses!

Sklep Online - Kursy jézyka szwedzkiego

 

Lub

UWAGA! Nasza strona używa cookies i innych technologii zbierania danych.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ten proces.

Zrozumiałem

addvantage member

kurs, egzamin i certyfikat TOEIC, authorized test centre

kurs, egzamin i certyfikat TOEFL

Nareszcie! Zostań właścicielem Cambridge School of English.

Nasza szkoła językowa proponuje unikalną na rynku polskim możliwość dołączenia do sieci franczyzobiorców.

Więcej informacji